חוות הכשרה - שנת השירות בשומר הצעיר

חוות ההכשרה הוקמו בגולה במטרה להכשיר חלוצים וחלוצות לקראת עלייה ארצה, הקמת יישובים ובנין חברת מופת בארץ ישראל. בחוות ההכשרה הוכשרו הצעירים הציוניים משימתית ורעיונית לקראת בניין הארץ וחיי שיתוף. על בסיס אותה התפישה, אנו רואים בשנת השירות בתנועה שנה בה מוכשרים הקומונרים\ות להוות את דור המנהיגות הבא של החברה הישראלית והתנועה. בחוות ההכשרה מדריכים הקומונרים אוכלוסיות מגוונות בכל חלקי הארץ, מפתחים חברת נעורים בקנים, מובילים ולוקחים חלק במאבקים פוליטיים למען יצירת חברה ישראלית צודקת. במהלכה רוכשים הקומונרים כלים לפיתוח עצמאות וכן כלים לפיתוח אישי.

שיתוף:

ערך השיתוף הוא אחד מהערכים המרכזיים של התנועה. חברי\ות הגרעינים יתנסו בחיי שיתוף משימתיים לפי העיקרון: החברים\ות שאיתם אני חי\ה הם אלו שאיתם אני קם\ה בבוקר למשימה משותפת. את הגרעין מלווים מדריכים\ות בוגרים\ות. לכל גרעין מוקדש יום בשבוע ללמידה משמעותית המודרכת על ידי המדריכים\ות, לעיצוב התרבות הגרעינית, לניהול משק הבית, לקבלת החלטות משותפות ולחיזוק הקשרים והחברויות בגרעין. כמו כן, כל גרעין אחראי בעצמו על ניהול התקציב של הגרעין, בישול ואחזקת הבית וכמובן התרבות וההווי החברתי בגרעין.

משימה:

המשימה המרכזית בחוות ההכשרה היא הדרכה. כמו כן, צוות הקומונרים אחראי על גיוס קבוצות חדשות, קשר עם בתי ספר ומערכות חינוך בסביבת הקן, ליווי של המד"צים בקן, יציאה לטיולים וסמינרים, הפקת אירועים ופעילויות בקן, חיבור של הקן לקהילה הסובבת אותו ובכלל - כל מה שצריך כדי ליצור ולפתח בקן חברת נעורים עצמאית ויוצרת. כל גרעין אחראי על קיני התנועה באחד מהאזורים (דרום, יהודה, החוף, שרון, צפון מזרחי וצפון מערבי) .הצוותים באיזור נפגשים אחת לשבוע ליום אזור בו מתקיימת הכשרה רעיונית ומשימתית. באיזור מתקיימת שותפות, ערבות ואחריות הדדית בין הצוותים.

המשכיות:

עם סיום פרק חוות ההכשרה מתגייסים חברי התנועה אשר בחרו בכך לשירות צבאי במסלול הנח"ל במסגרת גרעין. מסלול הנח"ל הוא מסלול התנדבותי-חלוצי שאורכו 38 חודשים וייעודו משלב שמירה על ביטחונה הלאומי של המדינה יחד עם יצירה של חוסנה החברתי. חיילי הנח"ל משרתים בתפקידים קרביים בגדוד 50 ובגדוד המעורב קרקל (בנים ובנות יחד), בתפקידי פיקוד, חינוך והדרכה בתור מכ"יות מגל, מד"ניות ובתפקידים נוספים בחיל החינוך והנוער. כחלק מייעוד הנח"ל, חברי וחברות הגרעינים מבצעים את פרק המשימה הלאומית – שנה בה הגרעין חי יחד ופועל בחינוך בשכונות ובערים. לאחר פרק זה, חוזרים בני הגרעין לשירות קרבי של 8 חודשים במסגרת חטיבת הנח"ל.
מסלולים

מסלול קבוצות ההמשך:

קבוצות ההמשך יוצאות לדרך בתחילת שנת י"ב ומיועדות לבוגרי הקינים ובתי הנחשונים אשר גדלו בתנועה. כהמשך מנהיגותי לעשייה ולשנות החניכות בקנים ובבתי הנחשונים. במסלול קבוצות ההמשך חיים הקומונרים/ות בגרעינים שיתופיים ומשימתיים. הגרעינים מונים כ- 20 חברים/ות שהם השותפים למשימה החינוכית, להכשרה ולחיי השיתוף והשוויון. הקומונרים/ות יהיו אחראיים על הדרכת הקבוצות בקינים והתהליכים החברתיים והאישיים בקן דרך מפגש חינוכי ישיר עם כל חניך וחניכה.

שליחות חברתית קהילתית

במסלול שח״ק פועלים הקומונרים/ות בקומונות קטנות ומקומיות. כל קומונה אחראית על מספר קנים והיא ממוקמת בסמוך להם, מתוך עיקרון של חיבור למקום. הקבוצה עוברת הכשרה על המשימה החינוכית, וליווי חברתי אחת לשבוע (שני ימי הכשרה נפרדים). המסלול מיועד לש״שינים שלא גדלו בשומר הצעיר ומעוניינים לעשות שנה משמעותית בתנועה ובחברה הישראלית

נחשונים

במסלול נחשונים, פועלים הקומונרים/יות בבתי הנוער וחיים בקומונה בחיי שיתוף קבוצתיים המונים כ-20 חברים וחברות. פועלים בצוותים של 3-4 קומונרים, ויחד אחראים על הפעילות החינוכית בבקרים, בבתי הספר השכונתיים, ואחה"צ בבתים. במהלך השנה הקומונרים יהיו אחראים על בניית פעילויות חינוכיות (חונכויות בבתי הספר והדרכת קבוצות), יצירת קשר אישי עם החניכים ומתן מענה חינוכי יומיומי לילדי ונערי השכונה. הקבוצה עוברת הכשרה על המשימה החינוכית, וליווי חברתי אחת לשבוע (שני ימי הכשרה נפרדים). המסלול מיועד למי שלא גדלו בשומר הצעיר ובנחשונים, ומעוניינים לעשות שנת שירות משמעותית.

להרשמה למסלולי נחשונים ושח”ק לחצו כאן!

לפרטים נוספים- עמית 0544224607
amit16591@gmail.com